-->
(032) 242-777-2, (067) 990-37-93, 0 (800) 309-777
м. Львів, вул. І. Франка 61, каб. 500
info.lgs.lviv@gmail.com

Головна > Новини > Front-end та back-end: що є що?

Front-end та back-end: що є що?

Часто вживані терміни, які є очевидними для розробників та здаються чимось із галузі квантової механіки для рядових користувачів. Що таке Frontend та чим він відрізняється від Backend ми розглянемо у даній статті.

Розпочнемо з того, що будь-яка програма, операційна система чи сайт розробляються для взаємодії з користувачем. Основною метою є максимальна зручність у використанні додатку та його функціональна надійність.

Front-end це та частина програмного забезпечення з якою безпосередньо контактує користувач. Для прикладу у веб-розробці в якості Front-end виступають:

HTML-верстка.
Стилі CSS.
JavaScript.

Власне ці технології створюють картинку для користувача і з ними він контактує безпосередньо виконуючи ті чи інші дії на сайті.

Back-end – програмна сторона веб-сторінки, невидима для користувача, яка відповідає за реалізацію відповідних сценаріїв, створення сторінок, власне з нею працюють розробники та адміністратори сайту. У якості Back-end в даному випадку може виступати серверна частина, яка зазвичай програмується на:

PHP;
ASP.net;

   

Варто розуміти, що Front-end та Back-end це дві сторони однієї медалі, які складають одне ціле. В сукупності вони утворюють один унікальний, а головне функціональний додаток для користувача.

У середовищі розробників високонавантажених систем (highload) визначенням Front-end прийнято називати ту програмну частину, яка безпосередньо віддає контент. До прикладу у великих проектах здебільшого програмну серверну частину представляють 2 веб-сервери Apache и nginx. Останній приймає запити, і у випадку статичного файлу (css, js, xml, зображення) одразу ж віддає його вміст, а у випадку PHP – скрипту, відправляє його до серверу Apache, який уже вміє обробляти PHP. У цій ситуації nginx – виступає як, фронтенд, а Apache - back-end. Звісно ж, високонавантажені системи мають складну інфраструктуру, що, часто представлена кількома серверами розміщеними на різних континентах.

Дивлячись з точки зору CMS, то адміністративну частину називають back-end, а лицевий бік сайту - front-end.

ІТ-середовище та сфера веб-розробки настільки сильно розрослась, що методів для вирішення одних і тих самих завдань з’явилось безліч. Це призвело до того, що галузь розділилась на два типи розробників відповідно до програмної частини якою вони займаються. Front-end – розробник вирішує проблеми взаємодії з користувачем, а back-end – програміст відповідає за роботу із серверною частиною. Існують також full-stack developer – розробники, що здатні самостійно налагодити роботу, як back-end, так і front-end. Кількість спеціалістів такого рівня на ІТ-ринку праці доволі невелика, адже спектр знань, яким повинен володіти такий розробник надзвичайно широкий. Для отримання такої кількості навичок потрібен не один рік навчання та практичної роботи. Logos IT Academy пропонує навчальні курси високого рівня, що дозволять сповна осягнути особливості роботи з front-end, зрозуміти особливості програмування для back-end. З допомогою досвідчених викладачів та розробників-практиків Вам вдасться освоїти нову галузь, заглибитись в ІТ-сферу та стати повноцінним членом ІТ-спільноти.