Спеціальність Frontend розробник. Як вивчити Frontend з нуля?

З чого почати шлях у frontend-розробку та скільки часу приділяти навчанню?
З чого почати шлях у frontend-розробку та скільки часу приділяти навчанню?

Інтернет-магазинам, онлайн-школам і навіть цій статті у блозі Logos Academy потрібен зручний та красивий веб-інтерфейс. За створення видимої клієнтської частини веб-сервісів відповідають фронтенд-розробники. Про те, як вивчити фронтенд, які навички освоювати і як довго вчитися, розповідає frontend-розробник у фінтех-стартапі Тарас Кундик.
Хочеш стати Front-end розробником?
Чим займається frontend-розробник?
Веб-сервіси складаються із серверної (backend) та клієнтської (frontend) частин. За останню відповідає фронтенд-розробник. З картинки, створеної дизайнером, він робить розмітку, яку браузер може прочитати та показати користувачеві.

Якість сервісів постійно зростає, очікування користувачів від них теж. Водночас збільшується складність фронтенд-розробки. Сьогодні все більше функцій сервісу реалізується у браузері, без участі сервера, а інтерфейси ускладнюються. Тому спектр завдань фронтенд-розробника розширюється.
Frontend-розробник відповідає за те, щоб веб-інтерфейс:
  • був зручним для використання, доступним для всіх категорій користувачів, у тому числі людей з обмеженими можливостями;
  • був естетично привабливим;
  • коректно відображав дані: картинки, текст, списки;
  • коректно збирав та передавав дані до бази компанії: через форми або кнопки.
Як я став frontend-розробником?
Front End-розробці я навчався самостійно. В університеті я почав захоплюватися інтернетом та медіа: тоді скрізь говорили про те, що ЗМІ переходять в інтернет. Це стало точкою перетину двох моїх інтересів. Друг порадив прочитати книгу «Верстка веб-сторінок», вона надихнула мене поринути у роботу з сайтами. Frontend-розробка видалася мені привабливою сферою, бо вона прикладна. Прочитавши книгу та провівши кілька десятків годин в ютубі я записав на курси фронтенд, та досить швидко освоїв необхідні на той час технології.

На той момент, щоб брати невеликі проекти, достатньо було знати HTML-верстку. Я почав із фрілансу, питав у знайомих, чи не потрібні їм сайти-візитки. Потім став верстальником: робив лендінги, освоїв адаптивну верстку. Протягом півроку на онлайн-курсах освоїв JavaScript та React.

Після цього я чотири роки розробляв фінансові сервіси у банківській та страховій сфері, а потім перейшов у фінтех-стартап. Через два роки роботи там я досяг рівня Senior Frontend Developer.
Які навички та знання потрібні, щоб стати фронтенд-розробником?
Що потрібно знати та вміти frontend-розробнику:

  • Розуміти, як влаштований інтернет та сайти: що таке сервер, DNS-сервіс, протокол HTTP, як взаємодіють фронтенд та бекенд, як працює браузер.
  • Знати мову розмітки HTML, щоб верстати структуру сторінки, CSS – щоб змінювати стилі, та JavaScript – для розробки клієнтської логіки сайтів.
  • Працювати у фреймворках React, Vue.js чи Angular, щоб створювати масштабні проекти, застосовувати готові рішення та підходи, прискорювати розробку.
  • Знати систему контролю версій Git та сервіс GitHub, щоб оперативно відстежувати зміни у коді, які вносять інші розробники.
  • Працювати з даними, щоб правильно показувати користувачам контент сайту. Вміти збирати, обробляти та відправляти на сервер у текстовому форматі JSON інформацію від користувачів.
  • Розбиратися в основних принципах веб-доступності та UX, щоб проектувати зручні інтерфейси користувача.
  • Проектувати програми, щоб кодова база була добре структурована і всі модулі коду правильно взаємодіяли один з одним.
  • Налагоджувати комунікацію із колегами. Frontend-розробник взаємодіє з проджект-менеджером та дизайнером. Важливо вміти ставити запитання та спілкуватися з командою, щоб правильно зрозуміти завдання та реалізувати їх відповідно до задуму.

Розберемо основні завдання та навички на прикладі розробки сервісу оренди автомобілів. Щоб клієнт міг вибрати машину, потрібно показати інформацію про неї. У додатку повинні бути: список автомобілів з їх характеристиками, фільтри за кількістю пасажирів, розмір багажника. З клієнта теж потрібно зібрати дані: який автомобіль він вибрав, його ім'я, дані для оплати, кращі дати оренди. Тут стане в нагоді JavaScript - основна мова розробки клієнтської логіки. З його допомогою фахівець отримує та перетворює дані із сервера, відображає візуальні елементи в динаміці, перевіряє, як користувач взаємодіє зі сторінкою.

У роботі будь-якого інтерфейсу необхідно передбачити типові повідомлення. Тут на допомогу приходять фреймворки. Щоб показати клієнту повідомлення про помилку, без фреймворку доведеться крок за кроком давати інструкцію браузеру, що робити. Це багато рядків коду. Фреймворки типу React дозволяють використовувати спеціалізований синтаксис мови. Ми описуємо кінцевий стан – форму з помилкою, а React самостійно детально реалізує наш запит. Це дозволяє менше часу витрачати на розробку, підвищує надійність програми.
Скільки потрібно вчитися?
Стати джуном можна майже в будь-якій професії незалежно від бекграунду. Швидкість залежатиме від вихідних навичок. Frontend-розробку буде простіше освоїти тим, хто раніше вже працював із візуалом: дизайнерам, верстальникам.

Якщо щодня приділяти дві-три години вивчення мов, основ програмування, роботи з браузером, то за п'ять-шість місяців можна прокачати базові навички та написати кілька навчальних проектів. З таким портфоліо можна проходити співбесіди. Часто-початківці відкладають пошук роботи, думаючи, що не готові братися за реальні замовлення. Це нормально, але важливо якнайшвидше отримати перевірку своїх знань. Це найкращий спосіб зрозуміти, що ще треба вивчити.

Щоб інтегруватися в професійну спільноту та знайти першу роботу, готуйтеся грати вдовгу. Важливо вибирати способи навчання, які мотивують вас. Часто допомагає взяти практичну проблему та вирішити її. Наприклад, зробити простий інтерфейс для чату з друзями, щоб вибрати ігри голосуванням. Навчання йде набагато простіше, якщо зрозуміла мета. Варто поговорити зі знайомими, може, комусь потрібні лендинг чи сайт-візитка.

Отримати всі необхідні навички та підкріпити їх практикою можна на програмі Logos Frontend Academy Frontend Developer. У процесі навчання ви створите повноцінні проекти, які можна покласти у портфоліо. Ментори курсу дають розгорнутий фідбек під час навчання, підказують та роз'яснюють, якщо теорія чи практичні завдання незрозумілі. Щоб впевненіше почуватися під час пошуку роботи, на кар'єрному блоці ви створите своє резюме та підготуєтеся до співбесіди.
Де вчитися на Frontend розробника? В Logos Frontend Academy:

Забронюй місце в групі та отримай вступні уроки безкоштовно!

Для того, щоб отримати актуальну інформацію про умови навчання, ціни і т.д., залиши заявку. Найближчим часом з тобою зв'яжеться наш менеджер, щоб відповісти на запитання.
Сформуємо цілі
Визначимо рівень знань
Розповімо про навчальну платформу